Wyroby ze skóry naturalnej produkowane były od wieków. Wszak to ze skór robili swoje ubrania i obuwie nasi praprzodkowie – najstarsze buty skórzane znalezione przez archeologów liczą ponad 5,5 tysiąca lat! Tak długa tradycja w wytwarzaniu butów to zdecydowanie coś, czemu warto się przyjrzeć.
Buty skórzane: początki
Archeolodzy datują najstarsze buty ze skóry znalezione w ormiańskiej jaskini na 5,5 lat, co oznacza, że wykonane zostały mniej-więcej w epoce brązu. Były wykonane z połączenia skóry bydlęcej i trawy, z której zrobiona była podeszwa. Najstarszą wzmianką historyczną o tym, że ludzie nosili obuwie są malowidła naścienne datowane na 15 tysięcy lat wstecz! W przeciwieństwie do dzisiejszego rynku obuwniczego i kultury noszenia butów, kiedyś ich funkcja była jedynie pragmatyczna – miały chronić stopy przed urazami. Stąd użycie tego materiału – skóra naturalna jest dużo bardziej wytrzymała niż trawa i inne surowce roślinne. Skutecznie chroniła także przed zimnem. Z biegiem czasu obuwie zaczęto modyfikować, ozdabiać, udziwniać, a funkcjom pragmatycznym towarzyszyć zaczęły estetyczne i kulturowe – niektóre modele butów były zarezerwowane dla konkretnych klas społecznych
Właściwości skóry naturalnej
Obuwie ze skóry naturalnej plasuje się cenowo wyżej niż jego odpowiedniki wykonane z innych materiałów. Przyczyną tego jest jej wytrzymałość – buty skórzane możesz nosić latami i nie będziesz musiała martwić się o potrzebę wymiany ich. Buty wykonane ze skóry są zdecydowanie najbardziej korzystne dla stopy: nie pocimy się w nich tak, jak w obuwiu syntetycznym, ze względu na to, że materiał jest oddychający. Na dodatek, dzięki swoim właściwościom, można ją dowolnie formować, a z biegiem czasu, buty skórzane noszone przez nas, dopasowują się do kształtu stopy. Co ważne, skóry przetwarza się w taki sposób, że jest ona nieprzemakalna. To również istotny czynnik, który dodaje butom skórzanym przewagę nad butami z materiałów tekstylnych i syntetycznych.
Rodzaje skór
Jeśli przyjrzysz się ofercie butów skórzanych, znajdziesz wiele różnych rodzajów tego materiału. Prawdopodobnie najpopularniejsza jest skóra licowa, czyli skóra gładka, której zewnętrzną warstwę obrabia się w sposób, który umożliwia późniejsze barwienie jej na wybrany kolor i pokrywa woskiem. Równie popularny jest zamsz, a także często mylony z nim nubuk – to skóry pozbawione warstwy licowej, charakteryzujące się miękkim meszkiem.
Buty skórzane dzisiaj
Dziś rynek obuwniczy obfituje w wiele rodzajów skór oraz szeroką gamę modeli obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego produkowanego z nich. Producenci prześcigują się w wymyślaniu coraz to nowych fasonów, które zachwycą zarówno fashionistki bacznie obserwujące trendy, jak i osoby, dla których na pierwszym miejscu stoi wygoda i komfort chodzenia. Buty skórzane nosimy podczas każdej pory roku: zimą wybieramy skórzane sztyblety, wiosną półbuty damskie na obcasie, latem odkryte sandałki, zarówno na obcasie, jak i płaskie.
Obuwie skórzane nosili już nasi praprzodkowie, a dziś nie rezygnują z nich nawet wegetarianie, doceniając jego właściwości, wytrzymałość i komfort, jaki odczuwa się podczas noszenia. Nic dziwnego, że rocznie wytwarza się 14 miliardów par butów ze skóry!