Planowanie domowego budżetu to stosunkowo prosta – choć początkowo również czasochłonna – czynność, dzięki której możesz dość szybko i skutecznie określić strukturę wpływów i wydatków, a także ocenić, ile możesz realnie oszczędzić w skali miesiąca. Poniżej prezentujemy popularne techniki monitorowania wydatków i oszczędności.
Aplikacje w telefonie
Smartfony towarzyszą nam właściwie wszędzie, dlatego aplikacje na telefon pomagające monitorować wydatki i oszczędności cieszą się szczególną popularnością wśród odbiorców. Nie ma w tym nic dziwnego: jako że smartfon jest niemalże zawsze pod ręką, zanotowanie w aplikacji nawet najdrobniejszego wydatku jest bardzo szybkie, proste i wygodne. Jeśli chcesz jeszcze lepiej planować domowy budżet, koniecznie sprawdź możliwości, jakie dają Ci najpopularniejsze aplikacje.
Zbieranie rachunków
Kolejną metodą, która przypadnie do gustu w szczególności osobom, które mają nawyk upychania paragonów w kieszeniach, torebkach, plecakach i… w każdym innym dostępnym miejscu, jest zbieranie rachunków. Ta technika, zwłaszcza początkowo, jest dość czasochłonna. Musisz nie tylko zebrać rachunki za zakupy, ale również – w miarę możliwości – posegregować je, dzieląc na te, które są związane z zakupami spożywczymi, zakupem paliwa do auta i innymi wydatkami. Szybko zauważysz pewne prawidłowości i strukturę swoich wydatków. Być może dostrzeżesz, że wydajesz zdecydowanie zbyt wiele na artykuły spożywcze w porównaniu z tym, ile gotujesz? A może dojdziesz do wniosku, że dojazd do pracy autobusem jest dla Ciebie korzystniejszy finansowo?
Prowadzenie domowego budżetu w zeszycie
To metoda powiązana z kolekcjonowaniem paragonów. Strukturę domowych wydatków i oszczędności możesz oceniać również na podstawie tabelki tworzonej w zeszycie. To technika, która wymaga najwięcej czasu, jednak może przynieść wymierne korzyści i sprawdzi się perfekcyjnie dla osób, które nie posiadają smartfonów lub nie chcą korzystać z aplikacji sumujących wydatki.
Najpierw oszczędności
Czy zdarzyło Ci się choć raz powiedzieć sobie: na razie nie będę nic odkładać z wypłaty, zrobię to pod koniec miesiąca, przed następną wypłatą? To jeden z największych błędów podczas oszczędzania: możesz mieć pewność, że pieniędzy nigdy nie zostanie. Najlepiej jest odkładać określoną kwotę lub procent przychodu tuż po otrzymaniu wypłaty.
Pamiętaj: nie zawsze wszystko Ci się uda
Zastanów się, ile razy niespodziewane wydatki zrujnowały Twój domowy budżet. Niestety, z tym niewiele można zrobić – nawet osobom posiadającym dość duże oszczędności mogą przytrafić się sytuacje, które przerastają ich możliwości finansowe. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się szybkie pożyczki, dzięki którym można sprostać każdym niespodziewanym wydatkom, takim jak awaria samochodu czy zepsuty sprzęt domowy.
Mamy nadzieję, że z pomocą powyższych porad uda Ci się zapanować nad wydatkami oraz oszczędnościami gospodarstwa domowego. Wiedza na temat tego, ile wydajesz i ile odkładasz zapewni Ci spokojny sen oraz możliwość dokonania realnej oceny tego, jak wyglądają finanse Twoje i Twoich najbliższych.